Kurdeşen ( Ürtiker ) Nedir ? - Seribilgi - Güncel Bilgiler

Kurdeşen ( Ürtiker ) Nedir ?

Kurdeşen ya da ‘Ürtiker’ olarak bilinen bu hastalık cilt üzerinde görülen kaşıntılı döküntülere denilmektedir. Ciltte pembe, kırmızı ve ten rengi kabartılar oluşur ve bazen de batma hissi yaratarak acı verir. Birçok vakada alerji ilaçları kurdeşeni hafifletebilmektedir. Her 5 kişiden 1inde görülen yaygın bir cilt hastalığıdır.

KURDEŞENİN NEDENLERİ

Alerjik reaksiyonlar, İlaçlar, polen, güneş ışığı, böcek ısırığı, soğuk hava, alkol, stres, kimyasal madde içeren gıdalar gibi birçok etken kurdeşeni tetikleyebilir.
Hastalığın süresine, vücutta meydana gelen belirtilere ve hastalığa neden olan faktörlere göre 6 ayrı başlık altında toplanabilir. Mesela süt, çikolata, yumurta gibi alerjen gıdaların etkisiyle oluşan kurdeşen akut kurdeşen, hormonların etkisiyle oluşan kurdeşen ise kronik kurdeşendir.

AKUT KURDEŞEN

Hastalık maksimum 6 hafta sürmektedir. Genellikle gıda, ilaç ve enfeksiyon kaynaklıdır. Böcek sokmaları, iç hastalıklar da sebep olabilmektedir. Kurdeşene çikolata, balık, domates, yumurta, çilek, soya, buğday ve süt sebep olabilmektedir. Ayrıca yüksek tansiyon ilaçları, aspirin, kodein gibi ilaçlar da kurdeşen tetikleyebilir.

KRONİK KURDEŞEN

Bu hastalığın süresiyse 6 hafta veya daha uzundur. Nedenleri akut kurdeşene benzerdir. Fakat kronik enfeksiyon, bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı (otoimünite) ve hormonal rahatsızlıklar da barındırmaktadır.

FİZİKSEL KURDEŞEN

Cilt soğuk, sıcak, basınç gibi dış etkenlere maruz kaldıktan bir süre sonra kurdeşen hastalık belirtilerini gösterebilir.

GENETİK KURDEŞEN

Aile bireylerinden birinde kurdeşen görülmesi durumunda diğer aile bireylerinde de bu hastalığın görülme riski vardır. Genetik kurdeşen genellikle şiş ve ağrılıdır.
Dermatolojik Kurdeşen
Cilde yapılan sert müdahaleler ile ciltte çiziklere neden olabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu hastalıkta iki belirgin işaret vardır. Cildin bir bölümü veya tamamında oluşan kızarıklık ve kaşıntı. Bunun dışında kaşınan bölgelerde kabartılar görülebilir. İleri safhalarda ise deri döküntüsü oluşabilir. Göz kızarması, göz sulanması gibi tipik alerji belirtileri de görülebilir. Bunlar dışında dil ve dudak şişmesi, baş dönmesi, boğazda hırıltı, nefes almakta zorluk gibi nadir görülen ama hastalığın ciddi boyutta olduğunu gösteren belirtiler de oluşabilir.

TEDAVİSİ

Hastalığın tanısı ve tedavisi için immünoloji ve alerji bölümünden yardım alınmalıdır. Hastalık tedavisinde standart alerji ilaçları işe yaramaktadır. Ancak bu ilaçlar birçok yan etkiye sahip olması sebebiyle alınması gereken ilaç dozu belirlenirken dikkatli olunmalıdır. Hastalığın çok şiddetli olduğu durumlarda kortizon tedavisi uygulanmaktadır.

KURDEŞEN’DEN KORUNMAK İÇİN

Hastalıktan korunmak için stresten uzak durulmalıdır, beslenmede sağlıklı seçimler yapılmalıdır. Bu durumu tetikleyecek cips, çikolata gibi yağlı ve şekerli gıdalardan kaçınılmalıdır. Cilt temizliğine önem gösterilmelidir ve aşırı sıcaktan ve soğuktan korunmalıdır

Fatih

Merhaba ben Fatih. Birbirinden güzel dekorasyon fikirlerini sizler için hazırlıyorum. Sizde eviniz için en uygun olan dekorasyon fikrini evinize uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir