Gebelikte Mide Yanması Neden Olur? - Seribilgi - Güncel Bilgiler

Gebelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte yaşanan mide yanması (reflü) şikayetlerinin esas nedeni bu süreçte kadın vücudunda meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Hamilelikte artan ve annenin işlevin de düz kasları gevşetmek de olan progesteron hormonu, aynı zamanda mide ile yemek borusu arasındaki kapakcığın da gevşemesine neden olur. Bunun sonucunda mide asidi yukarı doğru, gıda borusuna dönerek yanmaya neden olur. Bilgiözü.com hamilelikte mide yanması hakkında bilmediğiniz gerçekler sunuyor:

Hamileliğin ilk dönemlerinde progesteron hormonu yükselmeye başladığı için reflü şikayetlerine ilk aylarda da rastlamak mümkündür. Ancak bebeğin büyümesi ile birlikte iç organlara baskı yapmaya başladığı son aylarda (20. haftadan sonra) mide sıkıştığında reflü sorunu ile daha sık karşılaşılır.

Hamilelikte sık sık mide yanmasından şikayet ediyorsanız, öncelikle beslenmenizi gözden geçirmelisiniz. Günde 2-3 öğün yemekden ise sık sık aralıklarla ve küçük paylarla yemek hem mide yanması riskinin önler, hem de hamilelikle ilgili diğer şikayetlerinizi azaltır. Aynı zamanda yemek yerken de yavaş ve iyi çiğneyerek yemeye çalışın.

Hamilelikte mide yanmasına neden olan besinler:

– Kahve
– Çikolata
– Ekşi içecekler
– Limon, sirke, hardal gibi asitli gıdalar ve çok asitli meyveler
– Sosis ve sucuk gibi işlenmiş etler
– Çok baharatlı yiyecekler
– Çok yağlı yiyecekler ve kızartmalar

Bunun yanı sıra, dar elbiseler giymek de midenin kasılmasına neden olur. Yatarken yüksek yastık kullanırsanız, midenizdeki sıvının yukarı çıkmasına engel olarak rahat uyuyabilirsiniz.

Hamilelikte mide yanması için ilaç kullanımı?

Eğer yediklerinize dikkat etmenize rağmen, mide yanması şikayetiniz geçmiyorsa, mide yanmasıyla birlikte öksürük, göğüs ağrısı da yaşıyorsanız, öncelikle doktora başvurun. Hamilelik dönemin de ilaç kullanımınızı mutlaka doktorunuza sorun.

Fatih

Merhaba ben Fatih. Birbirinden güzel dekorasyon fikirlerini sizler için hazırlıyorum. Sizde eviniz için en uygun olan dekorasyon fikrini evinize uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir