Anne sütünün bebeğe faydaları - Seribilgi - Güncel Bilgiler

Anne sütünün bebeğe faydaları

Uzmanlara göre, anneler bu duruma sezgisel, ruhen hazır olmalıdırlar: “Anne sütü çocuğun bağışıklık sisteminin temelini koymaktadır. Anne sütü sadece gıda, kalori, bağışıklığı güçlendirmek demek değildir. Bebeğin ilk andan ititibaren anne sütü ile gıdalandırılması sosyal, psikolojik açıdan gelişmesi için de önemli önem arz etmektedir. ilk süt yani, doğumdan sonra çocuğa verilen süt terkip itibariyle çok zengindir. Az miktarında bile yüksek kalori vardır. Bebeğin bağışıklık sistemi hemen konur.

Bebek ilk günlerinde anne sütü ile beslenirken, mide-bağırsak sisteminin florası oluşur, bu da çocuğun sonraki hayatı için çok önemlidir. Her kadın, anne bunu fark etmelidir. anne, yavrusunu sütle gıdalandırmakla ona sağlıklı gelecek armağan etmiş olur. Çocuğa süt vermek anne ile bebek arasında yakınlık bağı oluşturur “.Bebeğinizin anne sütü ile beslenmesinin önemi yıllardır, UNICEF-in doğrudan tavsiyelerinden biridir:“Tavsiyeye göre, çocuğu iki yıl boyunca anne sütü ile beslemek daha iyidir. Süt iki yıl süreyle olmaya da bilir. Ancak normal durumlar da her anne bebeğine anne sütü ile beslemesi her kadının annelik görevidir “.

Uzmanlara göre, çocuğa uzun süre süt vermek kadınları meme hastalıklardan koruyor: “Süt vermek profilaktik’dir.” Kadınların doğal yolla bu profilaktik’in etmeleri önemlidir. Anne süt verdiği dönemde gıda alımın da vitaminli besinlere, meyvelere yer vermeli, süt ürünlerinden daha fazla kullanmalıdır. annenin beslenmesin de protein, karbonhidrat içeren, mineralli besinler bol olmalıdır. Ağır kalorili yiyeceklerden kaçınması daha iyidir. Gıda alımını düzenli belirler ise anne asla kilo almaz”.

Emziren anneler kalori harcıyor: “Süt vermek şimdi daha çok gündemde olan fazla kilo sorununu çözer. Çünkü süt veren anne enerji harcıyor, bu yüzden kadınlar süt vermekle kilo sorunundan muaf olurlar”.

 

Peki hangi durumlarda annenin bebeğe süt vermesi yasak olabilir?

Uzmanlar böyle istisnaların olduğunu söyledi. Uzmanlara göre, bazı hastalıkların şiddetlenmesi döneminde anne sütünün verilmesi yasaktır: “Ama böyle durumlar çok az olur. Örneğin, eğer annede ağır yürüyüşlü frengi, AIDS, açık tüberküloz varsa, bebeğe süt veremez. Bazen çok asılsız yere bebeği anne sütünden mahrum bırakabiliyorlar. Anne diyor ki, benim kan rezusum olumsuzdur ve bebeğime süt veremeyeceğim. Bu, saçmalıktır. Veyahut da anne diyor ki, kanımda mikrop var, çocuğa süt veremem.

Bunların hiçbir temeli yoktur. Sadece kadında ağır bulaşıcı hastalıklar olduğunda süt verilemez. Bazen diyorlar ki, anne sütünü analize verdik, mikrop yoksa, çocuğa verilecek. Bunlar tamamen yanlıştır. anne sütünde mikrop olmuyor. Sadece ağır bulaşıcı hastalıklar ve annenin aldığı bazı ağır ilaçlar sütün verilmesin de olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kalan diğer durumlarda çocuğu anne sütünden mehrum etmek doğru değildir”.

Sezeryan olan kadınların çocuğa süt vermemesi veya birkaç gün sonra vermesi durumlarını bildiren uzmanlar böyle bir talimat da olmadığını belirttiler.

Uzmanlar, sezeryanlı anne çocuğunu anne sütü ile beslemesine için karşı değildir: “Hemen hemen tüm durumlarda sezeryan kesisi işlemi spinal anestezi ile yapılır ve doğum gerçekleştiğin de, bebeği annenin kucağına verirler, o da bebeğine süt verir. Bu işlemin süt vermek için hiçbir yan etkisi yoktur “.

Bebeğe anne sütünü vermemeyi, süt bezlerinin yapısının bozulması ile ilişkilendirilebilir: “Anne hiçbir durumda çocuğu anne sütünden mahrum etmemelidir. Sorun olsa bile, tıp öyle gelişmiştir ki, süt bezlerini estetik ameliyatla eski haline döndürmek mümkündür . Oysa bebeği anne sütü ile beslemek süt bezlerinin dış görünümünü hiçbir durumda önemli ölçüde değiştirmez “.

Uzman görüşlerin de, bebek anne sütü ile gıdalanmaz ise, mide-bağırsak sisteminde sorun oluşur, çocuklar kabızlığa eğilimli olur, genellikle, hastalanma riskleri çoğalır.

Yapay, çeşitli karışımlı gıdalarla beslenen bebeklerde enfeksiyonlar daha sık görülür: “Bazen ebeveynler yarışırlar bebeklere anne sütü ile birlikte bir takım suni gıdalar da verirler. Çocuğun bunu kabul etmesine, ağırlığın artmasına göre hatta sevinirler. Ama acele edilmemelidir. Çocuğu her yaş dönemine uygun beslemek gerekir. Artık gıdaları bebeğin besin alımına düşürmek doğru değildir.

Çocuğun fazla beslenmesi, ağırlığın artması hala onun sağlıklı olması anlamına gelemeyebilr. Sonradan bu çocuklar da çeşitli sorunlar da dahil olmak üzere endokrin hastalıklar ortaya çıkar, bununla mücadele etmek ise çok zor olur. Gıda dengesini bozmamak gerekir. Bebek gerekenden, fazla kalori alırsa, sonrasına depolanır. Ama anne sütü ile beslenen bebekler de denge bozulmaz “.

Çoğu durumda yapay gıda ile beslenen çocukların ağırlığı daha fazla oluyor ve bu da sorunlara yol açıyor.

Annenin sütü az ise, nasıl artırılabilir?

Uzmanlar şöyle söylüyor: anne sütünü artıracak herhangi bir ilaç yoktur. Çeşitli ilaçlar geçici olarak sütü artırabilir. Sütün fazla olması için doğru beslenmesini, daha çok sıvı almayı, sürekli hareket halinde olmayı, açık havada dolaşmayı tavsiye ediyorlar.

Bazı durumlarda doktorların anneleri yapay gıdalara yönlendirmeleri konusunda seslenen, doğru olanmış gibi bildiren uzmanlar bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı, çocuk haklarının ihlali olarak değerlendiriliyor. Her doğum evinde annelere çocuk doğar doğmaz bebeğe anne sütü vermeleri tavsiye edilmelidir: “Bilenler bilir, bilmeyenlere söylemek gerekir ki, anne sütü çocuklar için koruyucudur. Anne sütü ile beslenen çocukların psikolojik gelişimi de normal olur. Yani bebekte hiç bir agresiflik, hiperaktiflik vs. gibi sendromlar görülmez. Burada en önemli faktör bebeklerin anne sütü ile gıdalandırılmasıdır. Her kadın bilmelidir ki, süt vermek anneyi birçok hastalıklardan da ayrıca koruyor “…

Fatih

Merhaba ben Fatih. Birbirinden güzel dekorasyon fikirlerini sizler için hazırlıyorum. Sizde eviniz için en uygun olan dekorasyon fikrini evinize uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir