ABD ve İsrail uzayda işbirliği yaptı

ABD ve İsrail uzayda işbirliği yaptı

16 Ekim 2015 0 Yazar: Seri Admin

ABD ve İsrail uzayda işbirliği yaptı

abd-ve-israil-uzayda-isbirligi-yapti,VqnGK36gsUOHgSJVhQguvQ

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA ile İsrail Uzay Ajansı İSA arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma, bilimsel data paylaşımını, uzay iletişimi ve uzay araştırmaları görevini kapsıyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu anlaşmanın NASA ile İSA arasında 1995-2005 yıllarında geçerli olan anlaşmadan çok daha kapsamlı olduğu ve iki kurumun uzaydaki aramalarında işbirliği imkanı sunacağı belirtildi.

Kudüs’te devam eden Uluslararası Astronot Kongresi esnasında imzalanan işbirliği anlaşmasının sunacağı ortaklık alanları arasında “bilimsel data paylaşımı, uzay araştırmaları görevi, uzay iletişimi, ortak çalışma ve toplantılar” gibi birçok başlık bulunduğu kaydedildi.

Anlaşmanın asıl hedefi ise, daha belirli alınlarda anlaşma sağlayabilmek için müzakere çerçevesi olarak açıklandı.

NASA adına anlaşmayı imzalayan Charles Bolden, “İsrail, teknoloji ve inovasyonlarıyla tanınıyor. Bu anlaşma bize, Mars’a yolculuk için İsrail ile işbirliği yapma imkanı sunuyor” ifadesini kullandı.

Anlaşmayı İsrail adına imzalayan İSA Genel Müdürü Menachem Kidron da İsrail teknolojisinin Mars’a yolculuk gibi bir görevde kilit rol oynamasını beklediklerini ifade etti.