Trafik Cezası Sorgula ve İnternetten Ceza Ödeme artık parklarınızın ucunda!

Trafik Cezası Sorgula ve İnternetten Ceza Ödeme artık parklarınızın ucunda!

12 Ekim 2015 0 Yazar: Seri Admin

trafik-cezasi-sorgula-ve-internetten-ceza-odeme-artik-cok-kolay--6152485

Trafik Cezası Sorgula ve İnternetten Ceza Ödeme artık parklarınızın ucunda!

Trafik cezası ödeme işleminizi kredi kartınız ile internet aracılığıyla yapabilirsiniz. Tabi bunun öncesinde trafik cezası sorgulamanızı yapmak zorundasınız. Her iki işlemi de nasıl yapacağınızı haberimiz yardımıyla öğrenebilirsiniz.
0Sitene Ekle
Trafik Cezası Sorgula ve İnternetten Ceza Ödeme artık çok kolay!
Trafikte eğer trafik kurallarına uymazsanız 2 farklı şekilde trafik cezası alabilirsiniz. Trafik polisi tarafından yazılan trafik cezaları makbuz olarak size verilir. Ama artık Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şubesi trafiğin yoğun olduğu noktaları mobese kameraları ile takip etmektedir. Mobese kameraları ile takip eden trafik polisleri trafik kurallarına uymayan sürücülere trafik cezası yazabilir. Mobese kameraları tarafından yazılan trafik cezaları aracın plakasının kayıtlı bulunduğu adrese posta yolu ile gönderilir. Posta yolu ile gönderilen trafik cezaları bazı zamanlar size ulaşamayabilir. Bu yüzden eğer trafiğe sık çıkan bir sürücü iseniz arada trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmenizde fayda vardır. Trafik cezası sorgulama işlemini Emniyet Genel Müdürlüğünün trafik şube bölümüne giderek gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezası ödeme işlemini de yaşadığınız yerdeki vergi dairelerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Ama gelişen internet teknolojisi sayesinde trafik cezası sorgulama işlemini ve ödeme işlemi internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemini Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesine giriş yaparak ödeme işlemini de Gelir İdaresi internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.

TRAFİK CEZASI ÖDEME İŞLEMİ VE DETAYLARI!
TRAFİK CEZASI SORGULAMA İŞLEMİ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ!
Trafik cezası sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesine giriş yapmalıdır. Bu siteye giriş yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı işlemlerinizi bu siteden gerçekleştirebilirsiniz. Ana sayfada yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama bölümünü seçtikten sonra sorgulama işlemine başlayabilirsiniz. Sorgulama ekranına girmeden önce ilk olarak T.C. kimlik numaranızı, doğum yılınızı, adınızı ve soyadınızı sisteme girmelisiniz. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra 2 farklı şekilde trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçerek plakanız üzerindeki trafik cezalarını görebilirsiniz. Bu bölüme aracınızı plakasını ve tescil belge seri ve numarasını girerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçtikten sonra ehliyetinizin üzerindeki trafik cezalarını görebilirsiniz. Bu bölüme T.C. kimlik numaranızı, nüfus cüzdan harf seri ve nüfus cüzdan seri numarasını sisteme girmeniz gerekmektedir.

Trafik cezası ödeme işlemini ise Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinin üst tarafında E-hizmetler bölümü yer almaktadır. Bu bölümü seçtikten sonra alt tarafında bazı seçenekler açılacaktır. Bu seçeneklerden motorlu taşı vergi dairesi seçeneğini seçtikten sonra sorgulama işlemine devam edebilirsiniz. Motorlu taşıt işlemlerinden motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmelisiniz. Sorgulama ekranına girdikten sonra sisteme plakanızı girmelisiniz. Eğer özel plaka ise bunu da seçeneklerden belirtmelisiniz. T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numaranızı girdikten sonra son olarak tescil tarihini gün, ay ve yıl olarak sisteme girmelisiniz. Bu işlemlerden sonra trafik cezası sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer bir borcunuz var ise anlaşmalı bankalardan kredi kartı ile borcunuzu ödeyebilirsiniz.

kaynak: hurriyet