Kadınlarda Depresyon

Kadınlarda Depresyon

23 Ağustos 2015 0 Yazar: Seri Admin

Kadınlarda Depresyon

Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Kendi Kendine yapacakları şeyler

woman-holding-head-350

Depresyon cinsiyet konusunda hepsinin bir boyutu var. Depresyon erkeklerden çok genellikle kadınlarda daha çok oluşur. Bir bayanda nasıl ve neden oluşur depresyon kadınların sosyal baskılara maruz kalmaları hormonlar stres altında olmadı şimdi sizlere dile getireceğimiz faktörler depresyon riskini daha aza indirmek ve daha etkili bir tedavi şeklinde yardımcı olabilir.

Kadında Depresyonu Anlamak

Depresyon deyip geçmemek lazım hayatımızın her alanını etkilemekte depresyon yani ciddiyeti fazla olan bir durum. Peki ne gibi şeylere maruz kalırız sosyal hayatı, ilişkilerinizi, kariyerlerinizi özgeçmişinizi amaç duygunuzu etkilemekte. Tabi depresyon kadınlarda daha bir çok yaygındır. Genelde üzgün, suçlu, yorgun ve duygusal bir hal alıyorsunuz. Her şeye rağmen tedavisi yok diye üzülmeye daha fazla depresyona girmeye gerek yok iyi olan haber ise tedavisi var ister kendi kendinizi tedavi edersiniz ister hastaneye gidip olursunuz.

Kadınlarda depresyon belirtileri ve semptomları

Kadınlarda depresyon şikayetleri genelde bunlardır :

·       Depresif ruh hali

·       Etkinliklerden uzak durmak artık zevk almamak etkinliklerden.

·       Suçluluk, ümitsizlik, değersizlik duygusu içinde olmak.

·       Beyinin seni intihara sürüklemesi ölüm için düşüncelere girmek.

·       Uyku bozukluğu (Daha fazla uyumak yada daha az uyumak)

·       İştah ve kilo çok kilo almak yada çok aşırı zayıflamak.

·       Konsantrasyon güçlüğü

·       Enerji kaybı  yorgunluk, halsizlik her şeyden bunalmak

Erkek ve Bayan Depresyonları Aradaki Farklar :

Erkek ve dişi depresyon arasındaki farklar
Bayanlardaki Belirti : Erkeklerdeki Belirti :
Kendilerini suçlarlar Başkalarını suçlama
Üzgün, duygusuz ve değersiz hissetmek Dolu, kızgın, sinirli, ve ego peşinde olması
Endişeli ve korkmuş hissetmek Herkesten şüphe etmek ve korumaya girmesi
Sonuç ne olursa olsun bazı şeylerin önüne atlamak En küçük bir şeyde çevresine saldırması
Gergin ve sinirlenmek Huzursuz ve tedirginlik içinde olması
Sorun yaratmak Sonuç ne olacaksa olsun kontrollü olması
Kendinin umutsuz biri olduğunu söylemek Kendisinin umutsuz ve zayıf olduğunu itiraf etmesi.
Kendi başına kimsenin tavsiyesi olamdan ilaç gıda hata kimisi ilişkiye bile girebiliyor. Kendi kendine ilaç alkol, TV, spor ve cinsel ilişkiye girmesi.
 www.seribilgi.com

Kadınlarda depresyonun biyolojik ve

biyolojik

nedenleri

 • Premenstrüel sorunlar – adet döngüsü sırasında hormonal dalgalanmalar gibi şişkinlik, sinirlilik, yorgunluk ve duygusal reaktivite olarak PMS tanıdık belirtileri (PMS) neden olabilir. Birçok kadın için, PMS hafiftir. Ancak bazı kadınlar için, belirtiler hayatlarını ve premenstrüel disforik bozukluk (PMDB) tanısı yapılır bozacak kadar şiddetli bulunmaktadır.
 • Gebelik ve infertilite – Hamilelik sırasında meydana gelen pek çok hormonal değişiklikler yüksek risk zaten, özellikle kadınlarda, depresyon katkıda bulunabilir. Böyle düşük, istenmeyen gebelik ve kısırlık gibi hamilelik ile ilgili diğer hususlar da depresyonda bir rol oynayabilir.
 • Doğum sonrası depresyon – Birçok yeni anne “bebek Blues.” Deneyim Bu birkaç hafta içinde çökmek eğilimi normal bir tepkidir. Ancak, bazı kadınlar ciddi, kalıcı depresyon yaşamaktadırlar. Bu durum, doğum sonrası depresyon olarak da bilinir. Doğum sonrası depresyon, hormonal dalgalanmalardan, en azından kısmen, etkilendiği düşünülmektedir.
 • Perimenopoz ve menopoz – Kadın perimenopoz sırasında depresyon riski altında olabilir, sahne üreme hormonları hızla dalgalanma durumunda menopoz lider. Depresyon geçmiş öyküsü olan kadınlar da menopoz döneminde depresyon artan risk altındadır.
 • Sağlık sorunları – diyet ya da bırakmak sigarayı çökmesine sebep olabilir Kronik hastalık, yaralanma ya da sakatlık, kadınlarda depresyona yol açabilir.

Kadın Depresyonunda Kendi Çabalarınla Nasıl Tedavi Edeceksin Kendini?

Sizin yapacağınız şeyler sağlıklı yemek yeme, dinlenme, rahatlama, kendinize zaman ayrıp dışarı çıkmak oynamak ve en önemlisi her gün egzersiz yapmalısınız. Kendi yaşamınızla depresyonu yok edebilirsiniz. Tabi çok daha iyi olmak çok daha iyi hissetmek biraz zaman alır ama her gün kendiniz için bir şeyler yapmalısınız tabi sevdiğiniz kişilerle birlikte bunları yaparsanız daha eğlenceli bir hal alır ve sizin için harika olur.

Her gün biraz güneş ışığına Çıkın : Sunlight ruh halinizi artırmaya yardımcı olabilir. , açık havada kısa bir yürüyüş yapın, bir parkta bankta oturup etrafınızdaki insanların hal ve hareketlerini kontrol ediniz.Güzel bir havada güzel bir yerde yemek yiyin, insanları seyretmenin keyfini çıkarın ya da bahçede oturun. Güneş ışığı en az 15 dakika vursun size. Kış ise güneş bir ışık terapisi kutusu kullanmayı deneyin.

  • Samimi bulduğunuz bir ile yüz-yüze, duygularınız hakkında konuşun.
  • Sosyal etkinliklere katılın.
  • Kilonuz ne olursa olsun spor ihmal etmeyiniz.
  • 8 Saatlik bir uyku hedefiniz olsun.
  • Gevşeme tekniklerini uygulayınız Yoga derin nefes alma verme vb.