UYKUDER: Cep Telefonları Uykunun Düşmanı

UYKUDER: Cep Telefonları Uykunun Düşmanı

21 Ağustos 2015 0 Yazar: Seri Admin

UYKUDER: Cep Telefonları Uykunun Düşmanı

Yapılan araştırmalara göre cep telefonu, televizyon, tablet gibi teknolojik cihazlardan yayılan ışık insanlarda uykuya dalma güçlüğünün yanı sıra gece uykudan sıklıkla uyanma ve sabah uykudan yorgun kalkma gibi sorunlara neden oluyor.

27379-e1439737741913

UYKUDER (Uyku Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olan Üyesi Prof. Dr. Zerrin Pelin araştırmalarla alakalı verdiği bilgilerde teknolojik cihazların kişilerde uyku problemlerine neden olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda bu tarz cihazların kullanımına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Dr. Pelin, cep telefonu ve tablet gibi cihazların kullanımının azaltılması gerektiğini söyleyerek bu cihazların ışığının uyku hormonlarına zarar verdiğini sözlerine ekledi.

Dr. Pelin, melatoninin karanlıkta salgılanan bir hormon olduğuna değinerek bu hormonun 21.00-00.00 saatleri arasında en yüksek miktarda salgılanma gösterdiğini söyledi. Teknolojik cihazlardan gelen mavi ışığa yoğun olarak maruz kalan kişilerde ise bu hormonun salgılanmasının geciktiğine dikkat çeken Dr. Pelin, kişilerin uykuya dalma zorluğu yaşadıklarını belirtti.

Teknolojik Cihazlar Uyku Kalitesini Bozuyor

Bu hormonun salgılanmasında sıkıntı olduğu için kişi uykuya dalsa bile gece geç vakitlerde sıklıkla uyandığı için sabah yorgun olarak uyanıyor ve bu nedenle de kaliteli uyku alamamış oluyor. Dr. Pelin konuyla ilgili yapılması gereken şeyin teknolojik aletleri kullanmayı azaltmak olduğunu vurgulayarak aksi halde vücudun sisteminin bozulacağını irdeledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı