En iyi yazılım Dili Hangisi?

En iyi yazılım Dili Hangisi?

13 Ağustos 2015 0 Yazar: Seri Admin

webyazılım3

En iyi yazılım Dili Hangisi?

Merhaba arkadaşlar yeni yazılım işine merak saran veya öğrenmek isteyen, yeni mezunlar veya programlama dilleri hakkında bilgi isteyen hangi dil daha iyi gibi kafadaki soru işaretlerini elimden geldiğince netleştirmeye çalışacağım.

Öncelikle bilginin iyisi kötüsü olmaz bir yerden başlamak en doğrusu ha sıfırdan başlanılacak sa bunun için bilgiye ihtiyaç varsa o zaman yazımın detaylarına dikkat etmelisiniz, hangi dil iyi hangisi kötü diye bir şey yoktur, siz ne yapmak istiyorsunuz vardır, tabi son dönemlerde bir mobil oyun yazayım köşeyi döneyim muhabbetleri çok dönüyor fakat olay o kadar’da basit değil, hele bazı arkadaşlarımız direk ben php yazayım veya c# yazayım nasıl öğrenilir diye internetten arama yapıp öğrenmeye çalışıyo, daha önce bazı temel dillerle aranız iyise dilde denilmeyecek kodlar aslında atıyorum HTML ile aranız iyise Css yazabiliyorsanız less yazabiliyorsanız sizin artık yolunuzu çizmenizin vakti geldi, fakat hiç bir bilginiz yoksa önce temelden başlamanız en doğrusu aksi taktirde işin içinden çıkamadan pes edersiniz.

Bilişim sektörü zor bir sektör yazılımcı olmak ise büyük bir okyanus ve sürekli gelişmekte takip etmekte olman gerektiren bir öğrenim yani sürekli yazıyor gelişiyor takip ediyor yeni şeyler öğreniyor olmanız gerekiyor bunlar içinde direk kafanızdaki işaret dolar işareti veya para işaretiyse pekte başarılı olabileceğinizi düşünmüyorum bir kere işi severek yapmanız gerekiyor, yaptığınız işten zevk almanız gerekiyor, yenilikçi olmanız gerekiyor.

Gelelim konumuza öncelikle kodlama yazılım dili programlama araştırmaları yaparken bir kaç gün düşünün ölçün tartın kendinizi, ben ne yapmak istiyorum ? yapacağım şeyler neler olmalı ? amacım ne olmalı ? siz bir masa üstü programı’mı yazmak istiyorsunuz yoksa web tabanlı’mı web sitesi veri tabanımı öğrenmek istiyorsunuz, yoksa mobil uygulamamı yazmak istiyorsunuz, veya mobil oyun yazamak istiyorsunuz bunu öncelikle belirlemeniz gerekiyor, çünkü bu saydıklarımın hepisini aynı anda aynı dille yazabilecek bir yazılım dili olduğunu sanmıyorum ve görmemişim, olsa bile çok verimli olamaz nekadar zor olunur başlangıç seviyesine hiç uygun olmaz. açık kaynaklı çalışamalarmı yapmayı düşünüyorsunuz yoksa windows dediğimiz microsoft tabanlımı çalışacaksınız bunları belirlemeniz bunlar hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor.

uzattıkça uzatılabilinir bir konu, baktığınız zaman forum’lara en iyi dil c# diğeri python diğeri php vs. başını alır gider.

Bir masa üstü programı yazmak istiyorsanız atıyorum bir hesap makinesi gibi C dilinin temmlerini öğrenip C# ile devam edebilirsin veya Java’da olabilir Java C# diline göre daha zor olsada Java ile hem windows’a masa üstü program yazabilirsiniz hemde Linux işletim sistemine program yazabilirsiniz, ayrıca java öğreniminden sonra Mobil uygulamalara geçmek ve yazmak daha kolay olacaktır ve o imkanı java sağlıyor java’ya direk geçmek zor olabilir C++ dan sonra java’ya geçmek işlerinizi daha’da kolaylaştıracaktır.

Bu bazı dillerin alternatif olarak belirteceğim fakat siz bir dile başlamadan önce o dilin kütüphanesini araştırın istediğiniz kaynağa ulaşabilecekmisiniz başlangıç seviyesinden sonra hangi kütüphaneler sizin için iyi olacak bununla ilgili eğitim videoları veya ücretsiz paranız varsa ücretli siteler ve kaynaklar kolay elde edebilecekmisiniz onları araştırın veya bir sonraki makalemizde yazılım dilleri ve kütüphaneleri hakkında bir yazı yazabiliriz.

windows tabanlı çalışıp microsoft için program ve yazılım geliştirecek veya ilerde asp asp.net ile çalışacaksanız bazı temel programlardan başlayıp daha sonra web tabanına geçmenizde mümkün.

Visual Studio bir Tümleşik Grafiksel Kullanıcı arayüzü ve derlayicileri ayrı olarak bir eklenti şeklinde yüklemeniz gerekir. Görünüm olarak ikiside bir Office yazılımına benzer ama VC# ile başlangıçta sadece kurmasını bilmen gerekiyor. İlave bir şeyler kurup, ne kurduğunu ve niçin kurduğunu anlamanıza gerek kalmıyor.

Python dili yine temel’de html css vb. basit kodlamaları öğrenmekle başlamak en doğrusu, fakat python dili diğer kodlama yazılım dillerine göre daha basit olduğunu söyleyebiliriz ha python diliyle neler’mı yapılabilir, python diliyle ister masa üstü programı yazarsınız online isterseniz web tabanlı çalışabilirsiniz buda python dilinin ilk seviyeler için iyi bir alternatif olduğunu bizelere belirtiyor.

Php Php dili açık kaynaklı ve geliştiricisi yüz binlerce hatta daha fazla olan bir dildir, kütüphanelerine ve kaynakları araştırıldığı zaman istediğiniz kadar döküman video kaynak ders vb. şeyler bulmanız mümkün buda sizi yarı yolda bırakmayacak gelişmenizi engellemeyecek iyi bir şeydir, Php dilinin yazıldığı siteleri örnek verecek olursak milyonlarca varıdır elbette ama örneğin sosyal medya olarak bilinen Facebook bir php ile yazılmış veya şuan kullandığımız wordpress dünyada en çok kullanılan blog WordPress’dir diyebiliriz. Açık kaynaklı yazılım dili olduğundan geliştiriciside fazla okadar fazla oluyor web yazılımı olarak kullanılır masa üstü programı olarak kullanılmaz, bir web sitesi bir proje bir yönetim paneli CRM erp vb. online çalışabilecek her yerde erişilebilecek bir yazılımı Php ile yazabilmeniz mümkün. Bu anlatığımız diller başlangıç ve bir yol çizmenize yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bir konuydu tabiki detaylı anlatılması gerekilirse bu dillerle birlikte kullanılan bir çok dil vardır aynı anda içinde barınırılabilinen diller gibi. sorularınız olursa elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız bir nebzede olsa sizlere yardımcı olabildikse ne mutlu bize başarılar dileriz.