Android telefonlardaki parmak izlerini hackleme’yi başardı

Android telefonlardaki parmak izlerini hackleme’yi başardı

7 Ağustos 2015 0 Yazar: Seri Admin

android_malware

Android telefonlardaki parmak izlerini hackleme’yi başardı

Beyaz şapkalı hacker’lar o Android telefonlardaki parmak izlerini hackleme’yi  başardılar

Son zamanlarda akıllı telefonların güvenlik açıkları çoğalmaya başladı, teknoloji geliştikçe yenilik getirildikçe bu yenilikler kendileri ile birlikte güvenlik açıklarını getirmektedir.
İlk tanıtıldığı gün halen kullanmazken aklımızda bir çok soru işareti bıraktı ( parmak izi ) parmak izi okuyucu anahtarı peki bu parmak izi anahtarını çalabilirler mi bilgilerimize ulaşabilirler mi , bu parmak izi anahtarı ne kadar güvenilir diye haberlerde sık sık görmüş ve okumuşuzdur.
Las Vegas’ta düzenlenen Black Hat Konferansında, FireEye şirketinde kıdemli güvenlik uzmanı olarak görev yapan Tao Wei ve Yulong Zhang Android akıllı telefonlarda kullanılan parmak izi sensörlerinden kullanıcıların parmak izi anahtarını kopyalarına erişebildiklerini ispatladılae ve buda biz parmak izi sensörü anahtarı kullanan Andorid kullanıcılarını daha da korkuttu.
Tao Wei ve Yulong Zhang’ın açıklamalarına göre Anroid işletim sistemli telefonlar İOS işletim sistemli ( iPhone ) sistemlerine göre daha fazla tehlike saçtığını belirttiler. Test etmek için  Samsung, Huawei ve HTC modellerini seçmiş şirket.
 FireEye ekibi sistemde bir çok bilgiye de ulaşabileceklerinin altını çizidiler, her ne kadar da basit gelirsede bize parmak izi çalındığı zaman çok büyük bir tehlikeye yola açabileceğini belirttiler.
Akıllı telefonlar haricinde aynı işletim sistemini kullanan ve parmak izi sensörüne sahip olan dizüstü bilgisayarlara da aynı şekilde erişebileceklerini ve bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini belirtmişler. Andorid işletim sisteminin İOS’a göre daha fazla risk taşıdığını söyleyen ekip Andorid kullanıcılarını tedirginleştirdiler. Bununla ilgili güvenlik açığını belirli marka modelleri ile görüştüklerini ve güvenlik açıkları için önlem ve güncelleme hazırladıklarını belirttiler.
Önceki haberlerimizde konu başlığımız olmuştu Android işletim sistemini kullanan Samsung’un güvenlik açıklarıyla ilgili kolları sıvadığını ve her ay tüm telefon modellerine düzenli bir şekilde güvenlik güncellemeleri yayınlayacağını belirtmiştik.
Peki bu beyaz şapkalı hacke’lar nedir ? beyaz şapkalı hacker’lar siyah sapkalı hacker’lara karşı insanları bilinçlendiren güvenlik açıklarını tespit edip, şirketlerin insanların kötü niyetli yazılımlardan veri kaybı veya veri hırsızlıklarından koruyanlardır, Beyaz’a paralı iyi Siyaha Anarşizm veya Paralı Kötü’de diyebiliriz.