Vodafone Huawei ile 5G için El Sıkıştı!

Vodafone Huawei ile 5G için El Sıkıştı!

2 Ağustos 2015 0 Yazar: Seri Admin

vodafon

Vodafone Huawei ile 5G için El Sıkıştı!

Türkiye henüz 4G geçiş yapmadan Vodafone 5G için çin’in mobil devi Huawei ile anlaşma yaptı.

Türkiye  2015’in sonunda 4G teknolojisine kavuşacağı beklenirken gördüğü yoğun ilgiden memnun kalan vodafone 4G’ye geçiş yapmadan 5G için Huawei ile erken temelleri attı.

Türkiye’de bakıldığında 4G için çok önemli yatırımlar gerçekleştirildiği açıkça görülmekte, vodafone 4G için aktif olarak türkiye’de rol alıp çalışmakta yaptığı testler ve yatırımlar alt yapı çalışmaları internet hızı şebeke çalışmaları’da hizmetinin tercih edilmesi sebeplerindendir şüphesiz.

Huawei ile anlaşmasıda tabiki akıllıca çünkü mobil sektörüne bakıldığından en iyi ivmeyi yakalayan akıllı telefon markalarından birisi hatta yapılan açıklamalara göre akıllı telefon mobil tercih ve marka sıralamasında Microsoft windwos phone tokatlayarak 4cü sıraya yerleştiği pazardaki pastadan payını aldı, diğer 3 markaya göre daha az payı olsa bile sıralamasını ve potansiyleni arttırmış oldu.

5g

Bakıldığında iki markada stratejik bir anlaşmaya varmış ve birlikte 5G testlerini gerçekleştireceklerini belirtiyorlar.

Vodafone daha önce surrey üniversitesi, camegie mellon üniversitesi ile çalışma yapmıştı hatta ek olarak dersten teknoloji üniversitesinde 5G için laboratuvar kurmuş ve bi laboratuvarlarda bir çok öğrenci teknik bilgi paylaşımı ve testler yapmış bulunmaktaydı. Akıllı telefon dünyasına öncülük edip 5G teknolojisini dünyaya en iyi şekilde sunmak ve hizmet verebilmek için öyle görünüyor ki daha bir çok test bir çok çalışma ve anlaşma yapacak.