Stresle başa çıkmanın yolları

Stresle başa çıkmanın yolları

31 Temmuz 2015 0 Yazar: Seri Admin

Stresle başa çıkmanın yolları

Günümüzün kabul edilen sorunlarından biri stres hem kilo hemde farklı bir çok sağlık problemlerine yol açıyor, gelin bunlarla başa çıkmak için bir kaç yötem deneyelim.

1.Egzersiz yapın

seribilgi

egzersiz stresle başa çıkmanın en ucuz en basit yoludur evinizde, dışarda, yürüş, koşu vb. şekilde egzersizler yapabilirsiniz.

Egzersiz endorfin salınımını artırır ve böylelile hayata daha mutlu bakarsın böylelikle rahatlarsınız.

2.Yeşil çay

yesilcal

yeşil çayın içinde teanin amino asit hem fizyolojik hemde piskolojik stresi sizden uzaklaştırr.

3.Derin nefes alın

160615022428_album_stresle_basa_cikma_yollari_3

Derin nefes almak insanı kendi doğasına kavuşturur, gözlerinizi kapatmanız burnunuzdan derin nefes alıp ağzınızdan vermeniz bunu özellikle keyifle yapmanız ama nefes alış ve veriş süreleriniz bir birine uygun olsun ve kuvvetlice nefesini ağzınızdan verin.

4.Meditasyon yapın

160615023653_album_stresle_basa_cikma_yollari_4

Aslında meditasyon basit ve pek vakit almayan bir uygulamadım bunun için 5 dakika bile yeter, mesela rahat bir pozisyonda oturun gözlerinizi kapatın daha sonra içinizden veya sesli bir şekilde mutluyum, huzurluyum gibi istediğin sizi mutlu edecek kelimeler kullanın. Akıllı telefonlarda android, İOS, marketlerinde uygulamalar bulup indirebilirsiniz.

5.Boynunuza sıcak kompres uygulayın

160615030752_album_stresle_basa_cikma_yollari_5

sıcaklık boynuzun ve vucudunuzun gevşetecektir, daha sonra stresi almak için tenis topu veya masaj aleti ile masaj yapabilrisiniz bu sizi stresten uzak ve rahat bir gün geçirmenizi sağlar.

6.Sizi mutlu edecek şeyler bulun

sa

Sizi mutlu edecek şeyler bulun derken şeylerde kastimiz sadece eşyalar değil mutlu edebilecek insan sevdiğin biri komiklik yapıp sizi güldürebilen arkadaşlarınızla birlikte olun sesli bir şekilde gülmek, stres hormonunun azalmasına neden olur.

7.Müzik Dinleyin

ms

Bu kadar stresten bahsetmişken müzikten bahsetmemek olmaz tabi ki de o kadar derler müzik ruhun gıdasıdır boşuna dememişler, müzik dinlemek tansiyonu düşürmek, nabzı azaltmak ve anksiyeteyi rahatlatmak gibi sağlığınız için iyi  fayda sağlamaktadır.

8.Yazın

ysz

Duygularınız köreldiğinde içinizi dökebilecek bir beyaz sayfa bulun ve kafanızın içini boşaltın duygu ve düşücelerinizi yazın negatif şeyler yazıyorsanız eğer duygularınız negatifse bunu dengelemek için pozitif olmaya çalışın ve pozitif şeyler yapıp kendinizi ve sevdiklerinizi mutlu edin..

Umarım işinize yaramıştır stresiz sağlıklı bir yaşam dileriz.